Wpływ ISO 9001:2015 na działalność administracji publicznej
Student to specyficzny klient administracji publicznej- dziekanatu. Od poziomu sprawności obsługi każdego studenta zależy poziom oceny tej jednostki oraz poziom satysfakcji studenta. Administracja publiczna świadczy usługi na zasadzie wyłączności i co do zasady nie konkuruje ze sobą (stąd potrzeba doskonalenia procesów realizowanych przez administrację publiczną). Studenci zrzeszeni w Stowarzyszeniu podjęli się przeprowadzenia badań poziomu satysfakcji studentów Wydziału Zarządzania i Inżynierii Produkcji Politechniki Łódzkiej z usług administracyjnych świadczonych przez dziekanat tej jednostki. Wyniki przeprowadzonych badań zostały porównane do stanu z przed wprowadzenia certyfikatu ISO 9001:2015. W powstałym opracowaniu zaproponowany został szereg zmian dotyczących funkcjonowania tej jednostki. Opublikowana na podstawie badań monografia spotkała się z dużym zainteresowaniem Władz Wydziału i stała się podstawą wprowadzanych zmian organizacyjnych.
Czytaj całośćZnaczenie elementów środowiska pracy jako czynnika budowania lojalności pracowników
Przedsiębiorcy w swoich działaniach skupiają się głównie nastworzeniu takiego produktu lub usługi z której klient docelowy będzie jak najbardziej zadowolony. Jest to uzasadnione podejście, ponieważ brak satysfakcji klienta firmy nie pozwoli jej na prowadzenie działalności i dalszy rozwój, a posiadanie lojalnej grupy odbiorców oferty przedsiębiorstwa jest na wagę złota. Nie mówi się natomiast zbyt wiele o satysfakcji klientów wewnętrznych jakimi są pracownicy firmy.
W opracowaniu analizie poddano zagadnienie lojalności pracowników, jej objawy i rolę jaką odgrywa w osiąganych przez przedsiębiorstwa wynikach finansowych. Wskazano również na czynniki jakie wpływają na budowę lojalności pracowników, metody i uwarunkowania środowiskowe korzystne dla tworzenia lojalności wobec firmy.
Czytaj całośćMożliwe ścieżki kariery studentów kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji
Wraz z ukończeniem studiów przed młodymi ludźmi stoi wiele wyzwań i trudnych decyzji. Jedną z nich jest znalezienie zatrudnienia i podążanie ścieżką kariery zawodowej. W związku z funkcjonowaniem w czasach dynamicznego rozwoju i ciągłych zmian również na tym polu występują ciągłe transformacje, dlatego też celem opracowania było dokonanie konfrontacji sylwetki studentów wybranego kierunku, ich umiejętności, doświadczenia i oczekiwań oraz wymagań jakie stawiają przed nimi pracodawcy z lokalnego rynku pracy.
Czytaj całośćBadanie przepustowości krzyżowań z sygnalizacją świetlną – innowacyjne czujniki belkowe
XXI wiek to czas dynamicznego rozwoju wielu dziedzin życia w tym także transportu- zarówno prywatnego, zbiorowego jak i międzynarodowego, dalekosiężnego. Obecnie ludzie chcą szybko i komfortowo przemieszczać się między wyznaczonymi celami- najczęściej rezygnując z komunikacji zbiorowej (rezygnując z konieczności dostosowania się do rozkładu jazdy oraz trasy przejazdu) na rzecz własnego auta lub taksówki. O ile poza dużymi aglomeracjami miejskimi jest to możliwe posiadając własny samochód o tyle w miastach powyżej 30 tysięcy mieszkańców staje się to coraz większym problemem. Zwiększająca się z roku na rok liczba pojazdów poruszających się po ulicach to jeden z głównych problemów osób odpowiedzialnych za infrastrukturę drogową w miastach na całym świecie. Studenci SMiZ podjęli się przeprowadzenia badań na wybranych skrzyżowaniach w Warszawie oraz Łodzi. W przedstawionym raporcie wskazują na około 20% niewykorzystywanie czasu danych faz świetlnych w cyklach sygnalizacji świetlnej. Analizując wyniki wskazuje się na to, iż dzięki opracowanym przez zespół innowacyjnym czujnikom belkowym istnieje możliwość całkowitej lub częściowej likwidacji zatorów drogowych bez zmian geometrycznych jezdni.
Czytaj całośćEnergia słoneczna – wymagania prawne a innowacje
W XXI wieku trudno, a wręcz jest to niemal niemożliwy obraz, żeby wyobrazić sobie życie bez codziennego, praktycznie ciągłego dostępu do energii elektrycznej. Jest ona obecna wszędzie – w baterii telefonu komórkowego, w domu podczas gotowania obiadu w kuchence elektrycznej, w lampach ulicznych w czasie wieczornego spaceru. Człowiek średnio w ciągu roku zużywa blisko 5 tyś. kWh energii, co dla samej Polski stanowi roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną na poziomie blisko 162 tyś. GWh. Produkcja tak ogromnej ilości energii elektrycznej wiąże się z wykorzystaniem surowców naturalnych, jak i odnawialnych źródeł energii. Wciąż w największym stopniu do produkcji aż 63% energii, wykorzystuje się paliwa typu węgiel, ropa naftowa czy pierwiastki promieniotwórcze np. wzbogacony uran. Niestety prognozuje się, że złoża tych dóbr wystarczą jedynie na około 200 lat w skali globalnej. Zespół specjalistów ze SSMiZ Polska podjął się dokonania analizy wpływu regulacji prawnych na innowacje w tej dziedzinie gospodarki w Polsce i na świecie. Zachęcamy do zapoznania się z wynikami przeprowadzonych badań oraz analiz.
Czytaj całośćAnaliza sprawności komunikacji w zatłoczonej sieci miejskiej – działanie ITS oraz geometria ulic
Zatłoczone drogi i nieprzejezdne skrzyżowania w godzinach szczytu komunikacyjnego rano/popołudniu to problem, z którym obecnie mierzyć się muszą już nie tylko wielkie aglomeracje miejskie ale również miasta i miasteczka powyżej 30 tysięcy mieszkańców. Szacuje się, że ponad 10% miast Europejskich codziennie zmaga się z ogromnym zatłoczeniem na drogach a jego koszty szacowane są na poziomie 0,9%-1,5% unijnego PKB. Średni czas przejazdu przez duże Polskie miasta w godzinach szczytu wydłuża się od około 35% do nawet 200% (nie biorąc pod uwagę sytuacji losowych). Głównymi przyczynami powstawania zatorów na drogach w godzinach szczytu są przede wszystkim wąskie, często tylko jedno lub dwupasmowe ulice, duże zagęszczenie skrzyżowań z niedostosowaną, niezsynchronizowaną sygnalizacją świetlną, brak wydzielonych pasów dla komunikacji miejskiej. pojazdów kiedy to autobus lub tramwaj będzie musiał zatrzymać się na przystanku). Badaniu poddano złożoność komunikacyjną trzeciego co do wielkości miasta w Polsce- Łodzi. Wyniki badań zostały opublikowane w raporcie.
Czytaj całośćWpływ zarządzania oraz decyzji podejmowanych przez władze gminne na satysfakcję mieszkańców gminy
Celem opracowania jest ukazanie w jaki sposób funkcjonowanie samorządu gminnego i jego sposób zarządzania wpływają na satysfakcję i poziom zadowolenia mieszkańców gminy, bowiem władze gminne nie funkcjonują same dla siebie. Powinny one dążyć do realizacji zadań głównie z dziedziny administracji publicznej, które są im nałożone przez państwo.
Czytaj całość